Németország tervei az általános oltási kötelezettség tavasszal történő bevezetésére megfeneklettek, mivel egyre több politikus kérdőjelezi meg, hogy a terv többségre talál-e a parlamentben.
A Bundestag eredetileg ezen a héten vitatta volna meg a kötelező védőoltást támogató és ellenző indítványokat, miután Olaf Scholz kancellár jelezte, hogy szükségesnek tartja ezt a lépést a koronavírus következő hónapokban történő esetleges újbóli megjelenése miatt.
A The Guardian beszámolója szerint a menetrend azonban – amely alapján márciusban kellett volna megszületnie a döntésnek – máris csúszni kezdett, mivel egy szabaddemokrata párti (FDP) politikus közölte, hogy az 50 évnél idősebb korosztály számára kötelező védőoltást javasló indítványait késleltetve nyújtják be.
A három indítvány második és harmadik olvasatára most már csak március végén kerülhet sor, amikor a németországi magas fertőzési arányok az előrejelzések szerint csökkenő tendenciát mutatnak, a kormány pedig a társadalmi összejövetelekre és a nem létfontosságú üzletekbe való bejutásra vonatkozó korlátozások enyhítésére készül – derült ki a német média hétfői beszámolóiból.
A nemzeti és tartományi vezetők szerdán tárgyalnak a nyitás tervéről, mivel a német járványügyi hivatal vasárnapról hétfőre 76 465 új megbetegedést jelentett, ami a második egymást követő napon csökkenő megbetegedési arányt jelent.
Hétfőig a német lakosság csaknem 75 százaléka kapott legalább két oltást, 55 százalékuk pedig emlékeztető oltást is.
A konzervatív Kereszténydemokrata Unió (CDU) szemléletváltása úgy tűnik, hogy a közeljövőben még inkább megakasztja az oltásokat kötelezővé tevő törvényt.
Angela Merkel volt kancellár pártja, amely most ellenzékben van, pénteken benyújtotta saját javaslatát egy olyan lépcsőzetes “oltási mechanizmusra”, amely csak akkor tenné kötelezővé az oltást, ha a további változatok súlyossága azt megköveteli.
“Az oltási kötelezettségre vonatkozó tervek 18 vagy 50 éves kortól illuzórikus megoldások, amelyek nem fognak többséget találni a Bundestagban” – mondta Tino Sorge, a CDU egészségügyi szóvivője.
A CDU bajorországi testvérpártjának vezetője, Markus Söder, a Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke a múlt héten bejelentette, hogy az eredetileg tervezettől eltérően március közepétől mégsem fogja bevezetni a kötelező védőoltást az ápolószemélyzet számára az olyan intézményekben, mint a kórházak és idősotthonok, mivel a nem beoltott ápolószemélyzet emiatt elhagyhatja Németország legdélebbi tartományát, és munkaerőhiánytól tart.
Mivel a gyors végrehajtás mögötti politikai lendület elhalványult, és a közös indítványra vonatkozó pártközi konszenzus megroppant, “az általános oltási kötelezettség halott, legalábbis a belátható jövőben” – írta a Taz című újság.
A kötelező védőoltások hatékonyságával kapcsolatos kérdéseket vet fel az ausztriai helyzet is, ahol február 5. óta kötelező a védőoltás, de még nem hajtják végre szisztematikusan.
A döntés megszületése utánie első héten 101 499 adag oltóanyagot adtak be az alpesi államban, csaknem feleannyit, mint az előző héten – ez a tendencia a népes Bécs és Alsó-Ausztria tartományok ünnepnapjaival is magyarázható.
Karl Nehammer osztrák kancellár vasárnap azt mondta, hogy kormánya eltörölheti a törvényt, ha a szakértői tanácsadó bizottság úgy dönt, hogy az intézkedés már nem megfelelő.
Boruzs Álmos