Vlagyimir Putyin orosz elnök már több ezer tankot és több tízezer embert áldozott fel annak érdekében, hogy Ukrajnát megadásra kényszerítse, drága harci repülőgépket és helikoptereket viszont nem szívesen vetett be az eddigi harcok során. Ám ez most megváltozhat.
Putyin elsősorban cirkáló- és ballisztikus rakétákkal igyekezett kiépíteni az orosz légi fölényt, miközben tartalékban tartotta drága repülőgépeit. Egy orosz Szu-35-ös vadászgép ugyanis nagyjából 15 milliárd forinta kerül – írja a The Times.
Egy ponton úgy tűnt, hogy ez a taktika be is válik. Az orosz rakéták, valamint az olcsó, iráni gyártmányú öngyilkos drónok rendszeresen átjutottak az ukrán légvédelmen, és kritikus infrastruktúrát találtak el. Október 10-én Ukrajna az Oroszország által kilőtt 83 rakétából 43-at lőtt le. Ez 52 százalékos sikerességi arányt jelent.
De a nyugati légvédelmi rendszerek, például a német IRIS-T, az amerikai NASAMS és a szlovák S-300-as integrálása az ukrán hadseregbe drámaian javították az arányokat. Ukrajna a múlt héten egy nap alatt 71 rakétából 61-et lőtt le – ez 86 százalékos sikerességi arány -, és Ukrajna további megerősítése érdekében az Egyesült Államok és Németország a világ egyik legfejlettebb rendszerének számító Patriot rakétákból álló ütegekkel fegyverzi fel Kijevet.
Most azonban nyugati szakértők attól tartanak, hogy a Kreml megkésve megkísérelheti, hogy a rakéták mellett bombázókkal, vadászrepülőgépekkel és harci helikopterekkel feltörje Ukrajna légvédelmét, és a háborút Moszkva javára billentse.
Douglas Barrie, a Nemzetközi Stratégiai Tanulmányok Intézetének katonai repülésért felelős vezető munkatársa szerint az égbolton folyó csata továbbra is bizonytalan. Szerinte az orosz tavaszi offenzívára készülő ukrán erők megerősítése megéri az oroszoknak a repülőgépek elvesztésének kockázatát. “Ha az ukránok bárhol a földön összevonnak egy erőt, akkor Moszkva szempontjából különösen vonzó célpontot jelentenek” – mondta.
Ukrajna több mint egy éve sokak jóslatát megcáfolta azzal, hogy fenntartotta légierejét, és megakadályozta, hogy Oroszország légi fölénybe kerüljön. Éppen ezért Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a hónap elején az Egyesült Királyságban és az Európai Unióban tett látogatása során nyugati repülőgépeket kért.
Ám még ha a nyugati országok holnap bele is egyeznének abba, hogy több száz F-16-ost küldenek Ukrajnának az Egyesült Államokból, Typhoonokat Európából és Gripeneket Svédországból, akkor is hosszú időbe telne, amíg ilyen fejlett vadászgépeket integrálni tudnának a légierőbe.
Addig is Putyinnak még mindig van egy kártyája, amelyet bármikor kijátszhat, amikor jónak látja – bár ez költséges kockázatot jelenthet.