Kezdőlap Világgazdaság Putyin eddig spórolt a háborúban, de ennek vége lehet
No menu items!

Putyin eddig spórolt a háborúban, de ennek vége lehet

Illusztráció: Bigstock

Vlagyimir Putyin orosz elnök már több ezer tankot és több tízezer embert áldozott fel annak érdekében, hogy Ukrajnát megadásra kényszerítse, drága harci repülőgépket és helikoptereket viszont nem szívesen vetett be az eddigi harcok során. Ám ez most megváltozhat.

Putyin elsősorban cirkáló- és ballisztikus rakétákkal igyekezett kiépíteni az orosz légi fölényt, miközben tartalékban tartotta drága repülőgépeit. Egy orosz Szu-35-ös vadászgép ugyanis nagyjából 15 milliárd forinta kerül – írja a The Times.

Egy ponton úgy tűnt, hogy ez a taktika be is válik. Az orosz rakéták, valamint az olcsó, iráni gyártmányú öngyilkos drónok rendszeresen átjutottak az ukrán légvédelmen, és kritikus infrastruktúrát találtak el. Október 10-én Ukrajna az Oroszország által kilőtt 83 rakétából 43-at lőtt le. Ez 52 százalékos sikerességi arányt jelent.

De a nyugati légvédelmi rendszerek, például a német IRIS-T, az amerikai NASAMS és a szlovák S-300-as integrálása az ukrán hadseregbe drámaian javították az arányokat. Ukrajna a múlt héten egy nap alatt 71 rakétából 61-et lőtt le – ez 86 százalékos sikerességi arány -, és Ukrajna további megerősítése érdekében az Egyesült Államok és Németország a világ egyik legfejlettebb rendszerének számító Patriot rakétákból álló ütegekkel fegyverzi fel Kijevet.

Most azonban nyugati szakértők attól tartanak, hogy a Kreml megkésve megkísérelheti, hogy a rakéták mellett bombázókkal, vadászrepülőgépekkel és harci helikopterekkel feltörje Ukrajna légvédelmét, és a háborút Moszkva javára billentse.

Douglas Barrie, a Nemzetközi Stratégiai Tanulmányok Intézetének katonai repülésért felelős vezető munkatársa szerint az égbolton folyó csata továbbra is bizonytalan. Szerinte az orosz tavaszi offenzívára készülő ukrán erők megerősítése megéri az oroszoknak a repülőgépek elvesztésének kockázatát. “Ha az ukránok bárhol a földön összevonnak egy erőt, akkor Moszkva szempontjából különösen vonzó célpontot jelentenek” – mondta.

Ukrajna több mint egy éve sokak jóslatát megcáfolta azzal, hogy fenntartotta légierejét, és megakadályozta, hogy Oroszország légi fölénybe kerüljön. Éppen ezért Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a hónap elején az Egyesült Királyságban és az Európai Unióban tett látogatása során nyugati repülőgépeket kért.

Ám még ha a nyugati országok holnap bele is egyeznének abba, hogy több száz F-16-ost küldenek Ukrajnának az Egyesült Államokból, Typhoonokat Európából és Gripeneket Svédországból, akkor is hosszú időbe telne, amíg ilyen fejlett vadászgépeket integrálni tudnának a légierőbe.

Addig is Putyinnak még mindig van egy kártyája, amelyet bármikor kijátszhat, amikor jónak látja – bár ez költséges kockázatot jelenthet.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A lakóépületeket is rendbe teszi az ÉKM a rádiótömb bontásánál

Hőszigeteléssel látná el és megerősítené a bontás után szabadon maradó szomszédos épületek, társasházak és intézmények tűzfalait az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) a Pázmány Péter Katolikus Egyetem új kampuszának építését megelőző bontási munkálatok során.

Vissza nem térítendő támogatás a hazai innovációk levédésére

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) idén is meghirdette pályázatát, amely akár 7,5 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyújt hazai vállalkozások, kutatóhelyek, valamint magánszemélyek számára szellemi alkotásaik jogi védelméhez.

Összeírják a baromfiféléket Csongrád-Csanád vármegyében

A betegség miatt elrendelt járványügyi korlátozás alatt álló területeken a jogszabályok alapján szükséges a baromfiállományok haladéktalan összeírása.

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Hirdetés

Gazdaság

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.